Czy szkolenie z pierwszej pomocy jest istotne?
Wszelkiego rodzaju szkolenia, które są narzucone (lub nie) na pracodawcę, bardzo często są traktowane z przymrużeniem oka. Pracodawca organizuje – bo musi, pracownik bierze w nim udział – bo musi. Wszystko zrealizowane, więc bierzemy się do pracy.
Jakiekolwiek dodatkowe szkolenia są organizowane rzadko, ponieważ są to dodatkowe koszty dla pracodawcy. Ma to miejsce szczególnie w sytuacji, gdy potencjalna nauka pracownika nie przeniesie się pośrednio lub bezpośrednio na jego efektywność, a co za tym idzie – na przychód pieniędzy.
Po co inwestować, skoro nie da mi to dodatkowych pieniędzy?
SZKOLENIA Z PIERWSZEJ POMOCY W ELBLĄGU.
Jest to bardzo błędne myślenie, ponieważ dobrze prosperująca firma, to nie tylko taka, która robi określone obroty, ale taka, gdzie pracownik jest bezpieczny podczas wykonywania jakiejkolwiek pracy.
Przez jego bezpieczeństwo możemy zrozumieć znajomość podstaw BHP, a także zabezpieczenie tego aspektu przez pracodawcę, tj. odpowiednia odzież, zabezpieczenia stanowisk pracy czy oznaczenia.
BHP I PIERWSZA POMOC.
Co w sytuacji, gdy jednak zdarzy się wypadek?
Wówczas może zrodzić się dość spory problem, jeżeli pracownicy nie zostali przeszkoleni z podstaw pierwszej pomocy.
Pamiętajmy, że może być szkolenie i „szkolenie”, które w zasadzie widnieje tylko na papierku, a to w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, nie pomoże poszkodowanemu w żaden sposób.
Bardzo istotne jest, aby tego typu szkolenia miały dwie formy: teoretyczną oraz praktyczną.
Szkolenie teoretyczne powinno uzmysłowić uczestników w tym, jak powinien wyglądać proces pierwszej pomocy. Należy omówić konkretne przypadki, jakie możemy spotkać podczas udzielania pierwszej pomocy – tego typu szkolenie daje uczestnikowi wiedzę również w sytuacji, jaką możemy spotkać chociażby na ulicy, a nie tylko w zakładzie pracy. Ponadto ewentualne zagrożenia i urazy, jakie mogą zdarzyć się na terenie zakładu pracy lub przy konkretnych stanowiskach.
PIERWSZA POMOC – TEORIA I PRAKTYKA.
Szkolenie praktyczne to nic innego, jak symulowana nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – zabezpieczenie miejsca wypadku, opatrywanie urazów, wezwanie pomocy czy resuscytacja krążeniowo-oddechowa.
Według nas, każdy pracownik powinien wziąć aktywny udział w tego typu zadaniach, ponieważ w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, powinien wiedzieć jak się zachować. Powtarzanie różnego rodzaju zachowań to nic innego jak praktyka, wówczas będziemy przekonani o swojej wiedzy.
Pamiętajmy, że aktywny udział w takich zajęciach to żaden wstyd czy powód do śmiechu. Nie piszemy o tym przypadkiem, ponieważ w firmach, gdzie zażyłość między pracownikami jest większa, często mogą zdarzyć się sytuacje naśmiewania z reakcji podczas tego typu zadań. To samo w szkołach. Zachowajmy się odpowiednio, to poważna sprawa, uszanujmy to, że ktoś się właśnie uczy i nie dokładajmy mu niepotrzebnego stresu.
PIERWSZA POMOC W ZAKŁADZIE PRACY.
Dodatkowo dochodzą aspekty psychologiczne, czyli stres i obawa przed tym, że możemy komuś bardziej zaszkodzić. Nie pozostawajmy bierni i nie bójmy się – działajmy, ponieważ każda minuta w takim przypadku jest na wagę złota.
Wiedzę o pierwszej pomocy musimy posiadać, ale obyśmy nigdy nie musieli jej wykorzystywać w praktyce.
Sponsor artykułu: DOPLATY-OC.PL