Szkolenie na stanowisku pracy

Obejmując nowe miejsce pracy musimy się liczyć z obowiązkami, a także zagrożeniami, jakie mogą nas na nim spotkać. W szczególności jest to istotne, gdy zmieniamy typ pracy lub środowisko, czyli zaczynamy używać dotychczas nieznanych nam standardów czy maszyn.

Zagrożeń i obowiązków może być wiele, ale o tym powinien nas poinformować pracodawca lub odpowiednio przeszkolony pracownik, który zadba o nasze wstępne szkolenie. Najlepiej, jeżeli zajmie się tym specjalista, jakim jest inspektor BHP, jednak ze względu na koszty, pracodawca nie zawsze ma taką możliwość.

Jak powinno wyglądać zatem objęcie przez nas nowego stanowiska pracy?

STANOWISKOWE SZKOLENIE BHP W ELBLĄGU.

Pomińmy podstawowe informacje teoretyczne, jakimi są wymiar czasu pracy, przerwy, przenoszone obciążenia, czy specjalne warunki pracy. Tutaj istotną sprawą jest miejsce wykonywania pracy oraz jego środowisko, co jest indywidualne dla danego stanowiska.

Stańmy po drugiej stronie barykady, czyli mamy nowego pracownika, którego musimy przeszkolić z zakresu BHP podczas pracy na frezarce, na której do tej pory nigdy nie pracował.

Po pierwsze, powinniśmy uświadomić pracownika jak działa frezarka, czyli na jakiej zasadzie frezuje wiertło, jak się przemieszcza, jaki jest zakres jego pracy i jak zachowują się dane materiały w trakcie obróbki.

Po drugie, jak powinniśmy przemieszczać się wokół maszyny czy stołu, na który czasem trzeba wejść, czyli zbliżamy się do pracy z wiertłem, więc musimy wiedzieć, jak awaryjnie wyłączyć maszynę.

Po trzecie, jaką powinniśmy stosować odzież ochronną, tj. rękawice, okulary, buty czy odzież wierzchnią – to powinien zapewnić pracodawca.

Po czwarte, co zrobić w sytuacji wypadku, tj. gdzie jest apteczka pierwszej pomocy, lista numerów alarmowych czy sam telefon, aby wezwać pomoc – nie każdy pracodawca zgadza się na używanie prywatnych telefonów podczas pracy.

Po piąte, istotne informacje, wynikające ze specyfiki pracy oraz doświadczenia osoby prowadzącej wstępne szkolenie, czyli wszystkie tzw. niuanse, które powinniśmy znać.

SZKOLENIE BHP PO STRONIE PRACODAWCY.

Tutaj zaczyna się nauka wykonywania zawodu pod nadzorem osoby szkolącej, czyli w skrócie: co, gdzie i jak.

Ważną sprawą jest również fakt, aby niepotrzebnie nie straszyć pracownika. Zatrudniacie człowieka, który ma wykonać jakąś pracę, co w ostatecznym rozrachunku zwiększy obroty firmy. Sytuacja jest prosta, chcemy, aby pracownik był maksymalnie wydajny.

Pracownik powinien być świadomy zagrożenia na danym stanowisku pracy i ewentualnych obrażeń, jakie może zdać obsługiwana maszyna.

SZKOLENIA I KURSY BHP W ELBLĄGU.

Jednak spotkałem się z sytuacją, gdy pracodawca rzucił hasło: Tu masz informację BHP, zapoznaj się i zapamiętaj, bo poprzedniemu pracownikowi frez uciął palec, a mamy mało czasu, żeby szkolić następną osobę.

Niezbyt kolorowa perspektywa, prawda?

Sponsor artykułu: BLOGUJMY24.PL